| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Brand Name : JYY
Model Number : JYY-RD001
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1set
Price : $15,000-$150,000 per set
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 30 sets per month
Delivery Time : 15-20 working days
Packaging Details : Export Standard Packing
Model : RD-001
Quality : High consistency
Material : Die-Cast Aluminum Alloy
Product Type : Motorcycle Parts
Processing Accuracy : ±0.02mm
Process : Robotic Grinding
Voltage : 220V
Control System : PLC
| Processing Accuracy | ±0.02mm |
|---|---|
| Product | Motorcycle Engine Cover |
| Application | Robotic Grinding |
| Environmentally Friendly | Eco-friendly Materials And Processes |
| Efficiency | High Efficiency |
| Maintenance Requirements | Routine maintenance |
| Product Type | Die-Cast Aluminum Alloy |
| Voltage | 220V/380V |
| Robot Type | Robot 6-Axis |
| Model | JYY-RD-001 |
| Model | RD001 |
|---|---|
| Outer size | L3500*2500*2800 mm |
| Weight | 1.5T |
| Voltage | 220V |
| Robot Brand | FANUC/ABB/and others |
| Consumables | Sand Belt |
| Dust Collection Method | Dry Type/Wet Type |
| Color | Milky white / Blue |
| Safety Protection | Safety Net |
| Function | Robot Grinding |

|
|
Robotic Grinding Machine with Customizable Voltage and Dust Collection Options for Motorcycle Engine Aluminum Alloy Cover Grinding Images |